Rezervujte si volný termínOVĚŘIT DOSTUPNOST

Stavění máje ve skanzenu

je místní zvyk, při němž strážničtí mládenci předvádějí svoji zručnost a sílu, s níž postaví pro své dívky vysoký na vrcholu ozdobený májový strom. V programu vystoupí strážnické soubory Danaj, Demižón, Žerotín a jejich hosté 28. 4. 2019.

Máje nebo májka je označení ozdobeného kmene stromu, který tvoří ústřední prvek jarních slavností rozšířených po většině Evropy. Nejčastěji bývá máje stavěna 30. dubna nebo 1. května, ale v některých oblastech se staví v období svátku sv. Jiří, letnic nebo nejčastěji letního slunovratu. Máje se tradičně každý rok obnovují, takto tomu bylo i v původní podobě slavnosti

Česká máje má formu celého stromu zbaveného, s výjimkou horní části, větví a kůry. V některých případech se skládá ze dvou či tří na sebe napojených kmenů k dosažení větší výšky. Použitým stromem jsou nejčastěji jehličnany jako smrk, ale lze se setkat také s májkou z břízy. Horní část se zdobí stužkami z látek nebo krepového papíru a zavěšuje se na ní zdobený věnec. Se stavěním máje je spojen i zvyk jejího nočního hlídání před muži ze sousedních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo odříznout její vrchol. Pokud se jim to podaří, je to pro vesnici velká ostuda. Někdy se také staví malé máje před domy jako vyjádření úcty nebo vyznání lásky dívce.

Čeština‎DeutschEnglishРусский